Počúvadlianske jazero je najznámejšie rekreačné stredisko v Štiavnických vrchoch. Jazero je umelého pôvodu (tzv. tajch), nachádzajúce sa 15 km od Banskej Štiavnice pri obci Počúvadlo, kde patrí medzi najnavštevovanejšie lokality.
Pozrite si mapu | Zistite viac

Charakteristika

V minulosti sa stal tento kraj miestom nálezísk drahých kovov, kde možno nájsť pôvod vzniku Počúvadlianskeho jazera, keďže bolo vytvorené banskou činnosťou podobne ako mnoho ďalších v okolí, ktoré sú známe pod spoločným názvom - tajchy. Počúvadlianske jazero patrí medzi najväčšie z nich. Rozprestiera sa na ploche 12 ha a je východiskovým miestom na najvyšší kopec Štiavnických vrchov - Sitno (1009 m.n.m.). Túra na vrchol Sitna trvá cca 40 minút. Štiavnické vrchy, ktoré boli vytvorené sopečnou činnosťou sú v súčasnosti chránenou krajinou oblasťou.

Šport a turistika

Počúvadlianske jazero je vhodné pre tých, ktorí obľubujú rybolov, prírodné kúpanie v jazere, či slnenie pod horským slnkom. Jazero ponúka možnosť zapožičania vodných bicyklov, či člnov. Okolité Štiavnické vrchy ponúkajú viacero možností na pešie túry, od tých náročnejších ako je výstup na Sitno, až po príjemné prechádzky ako je napr. trasa okolo Lipového, či samotného jazera Počúvadlo. Nádherná okolitá príroda ponúka tiež veľa možností na cykloturistiku, či už cestnú alebo horskú. V zimných mesiacoch si prídu na svoje lyžiari v 8 kilometrov vzdialenom lyžiarskom stredisku Salamandra resort, ktoré ponúka 1,5 kilometrov zjazdoviek a tiež niekoľko kilometrov tratí pre bežecké lyžovanie.

Kultúra

Priamo nad jazerom Počúvadlo sa v letných mesiacoch usporadúvajú (nielen) jazzové koncerty pod holým nebom, známe ako Sitno Blues. Na Terase u Blaškov si nájdu svoje miesto priaznivci country hudby, kde sa každú letnú sobotu konajú koncerty.